pod tytułem

blog Beaty Januszkiewicz o polskiej literaturze współczesnej

Wpis

wtorek, 13 maja 2014

Przeżyją tylko książki

 

 

 

Kiedy ten świat już ostatecznie zmarnieje, kiedy wszystko straci na znaczeniu, a sensu w czymkolwiek na próżno będziemy szukać, jednym ratunkiem okaże się miłość. Tak przynajmniej twierdzi Jim Jarmusch. Jego ostatni film „Tylko kochankowie przeżyją” poraża nie tylko piękną, bo smutną muzyką Josefa Van Wissema i zespołu SQÜRL, ale przypomina, że jednymi z  fundamentów tego świata, być może najważniejszymi, są literatura i muzyka. Naturalnie wszystko to zrodzone z miłości, dla miłości i przez miłość.  

 

Wampir Adam (Tom Hiddleston) i jego ukochana, oślepiająco jasna i piękna wampirzyca Ewa (Tilda Swinton) żyją wśród książek, przez wieki przyjaźnili się z największymi pisarzami tego świata, dziś przyszło im żyć w rzeczywistości zdegenerowanej i obojętnej na to, co autentyczne. Snują się po wyludnionych i obumarłych przedmieściach Detroit, słuchają muzyki, czytają, piją krew…


To rzecz jasna bardzo skromy zarys, lichy kontur tego, co w filmie możemy zobaczyć, ale nie o film mi wszak chodzi w tej chwili. Otóż niedawno kupiłam ścieżkę dźwiękową do tego zachwycającego obrazu, naturalnie na winylu, i ją właściwie chciałam polecić, bo jest to wydawnictwo wyłącznie dla osób zakochanych w książkach, na przekór wszystkim i wszystkiemu (szczególnie czytnikom:): dwie piękne, krwisto czerwone płyty winylowe, opakowane w papierowe koperty przedstawiające dom Adama w Detroit, dom pełen książek, płyt, sprzętu muzycznego i bibelotów.Mam poważne wątpliwości, czy tylko kochankowie zdołają przeżyć na tym świecie. Niestety, nie jesteśmy nieśmiertelni, bo na to nie zasługujemy. Ale  książki już tak.   


Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
beata.januszkiewicz
Czas publikacji:
wtorek, 13 maja 2014 18:18

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • gizastan napisał(a) komentarz datowany na 2014/09/03 11:19:24:

    Niebywałe wydanie tego albumu. To już jest pewne, że kolekcjonowanie winyli to taka nowa numizmatyka - wyszukiwanie najrzadszych egzemplarzy, dbanie o ich stan itp - wszystko to ma znacznie. Świetne hobby!

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

AAA


Kontakt: beata.januszkiewicz@gazeta.pl pod.tytulem@gazeta.pl